A megújuló energiaforrások fajtái és lehetőségei 2024-ben
Az egyre forróbb nyarak, enyhe telek és szélsőséges időjárási jelenségek évében nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontosak a megújuló energiaforrások. A klímváltozást jócskán befolyásoló emberi tevékenység hatásait mostanra a saját bőrünkön tapasztalhatjuk.Szerencsére vannak alternatíváink a fosszilis energiaforrások helyett. Ismerjük meg ezeket!
Melyek a nem megújuló energiaforrások?
A nem megújuló energiaforrásokkal az a gond, hogy évmilliók alatt alakulnak ki elhalt állati és növényi részekből a föld alatt. Ezekből véges mennyiségű áll rendelkezésre. Felhozataluk és felhasználásuk is rendkívül környezetszennyező. Nézzük, melyek ezek!
- földgáz
- kőszén
- kőolaj
- propán-bután gáz
A megújuló energiaforrások fogalma
A megújuló energiaforrás elnevezés az angol renewable energy source kifejezés fordítása. A nevében is benne van, hogy ez alatt olyan energiaforrásokat értünk, amik nem fogynak el, hanem szinte folyamatosan újratermelődnek, rendelkezésre állnak. Alább látni fogjuk, hogy milyen fajtái vannak a megújuló energiaforrásoknak.
A nem megújuló energiaforrásokkal szemben ezeket nem kell bányászni, felhasználásuk pedig teljesen tiszta. A hátrányoknál még említést teszünk róla, hogy a helyigényük viszonylag nagyobb, gondoljunk a szélturbinákra, napelemes rendszerekre, ám ezeket vagy olyan felületre lehet helyezni, ami egyébként kihasználatlan (napelem esetében a tető), vagy olyan helyre, ami mellett, alatt nyugodtan folyhat akár növénytermesztés is (például a szélturbinák alatt).
Ezek a megújuló energiaforrások különböző fajtái
Szélenergia
A szélenergiát elsősorban tengerpartokon és hegyvidéken lehet jól kihasználni, tehát értelemszerűen ott, ahol sokat fúj a szél. Háztartási használatra is lehet telepíteni kisebb szélturbinákat, ám ezek inkább csak kiegészíthetik például a napelemből származó energiát. A szélturbina kiépítése még a napelemnél is drágább, valamint kevésbé olvad bele a környezetébe, mint a napelem.
Vízenergia
A vízenergia nagy esésű folyók segítségével, tavak és tengerek duzzasztása révén nyerhető. Ez a legrégebbi, ember által használt energiaforrás. Gondoljunk csak a vízimalmokra, ahol a forgatási energiát hasznosították.
Napenergia
Ha valamit, akkor a napenergiát kell talán a legkevésbé bemutatni. A Magyarországon is gombamód szaporodó napelemek a legkönnyebben elérhető megújuló energiát biztosítják a lakosság számára. A napos órák száma a klímaváltozással egyre emelkedőben, így ez a megoldás viszonylag hamar megtérül, a telepítése pedig egyszerűbb, mint például a szélturbináé.
Geotermikus energia
A geotermikus energia, más néven hőszivattyú a föld alatti meleg vizet hasznosítja. Ezt lehet közvetlenül fűtésre használni, de elektromos áram is előállítható a segítségével, ekkor még gőzturbinákat kell a rendszerbe építeni. Lakossági és ipari használatra is alkalmas, bár telepítése nem olcsó. Fenntartási költsége ezzel szemben elenyésző.
Biomassza
A biomassza egy olyan energiaforrás, ami a technológia fejlődésével egyre inkább előtérbe kerülhet. A biomassza szennyvízből, kommunális hulladékból, a növénytermesztés melléktermékeiből áll. Ezek elégetésével energia nyerhető. Léteznek már biomassza kazánok is, ám lakossági felhasználásra kevésbé jók. A biomassza elégetésével a hulladék visszaforgatása is megvalósulhat.
Óceánenergia
Az óceánenergia az ár-apályból, valamint a hullámok erejéből nyer energiát, ám az előbbiekhez képest ennek hasznosítása elenyésző.
Milyen előnyei vannak a megújuló energiaforrásoknak?
A megújuló energiaforrások előnyeit hosszan lehet sorolni, kezdjük a legnyilvánvalóbbal. A CO2 szintje a levegőben sokszorosa az ipari forradalom előttinek. Ez számos olyan folyamatot indított el, aminek még nem látjuk a végét, az összes hatását. A megújuló energiaforrások révén tisztább levegőhöz jutunk. A különöbző égetések során a CO2 csk az egyik olyan mérgező anyag, ami a levegőbe jut. Ezen kívül még bőven akadnak olyan vegyületek, amikkel a levegőnket romboljuk.
A tisztább levegő mellett tisztább vizeink is lesznek/lennének, ha szépen lassan kivezetnénk a foszzilis energiahordozók használatát. Maga a bányászat, a felszínre hozatal is rendkívül szennyező. A tiszta víz pedig az egyre melegebbé váló Földön az elkövetkező években kiemelt fontosságú lesz. Már most is hallhatunk olyan földrészekről, országokról, ahol komoly probléma az ivóvízellátás. Sőt, aszályos időszakban már Magyarországon is tapasztalhattunk vízkorlátozásokat.
A közelmúlt konfliktusai energiaválságai rámutattak arra, hogy mekkora ereje van az energiafüggetlenségnek. A megújuló energiaforrások használatával teljesen függetenedhetünk az energiaszolgáltatóktól. Szigetüzemű napelemes rendszer esetén például az egész ház áramellátását megoldhatjuk napelemmel.
Milyen hátrányokkal járhat a megújuló energiaforrások használata?
Akad azért néhány hátránya is a megújuló energiaforrásoknak, de ezek elenyészűek a hasznukhoz képest. Nehezebb előre tervezni velük, hiszen sokszor időjárásfüggő, hogy mennyi áramot termelnek. A napelemek ideális működéséhez például a legjobb a 25 fok körüli hőmérséklet és természetesen a tiszta égbolt. A szélturbinákhoz értelemszerűen szélre van szükség.
Az általuk termelt energia tárolása még nem teljesen megoldott. A napelemekhet csatlakoztathatók napelem akkumultorok, ám ezeknek is megvannak a korlátai.
Telepítési költségük még igen magas, több millió forint körül mozog. Szerencsére egyre több támogatást lehet igénybe venni.
Helyigényükről fentebb már érintőlegesen volt szó. A napelemek nem kerülhetnek bármilyen tetőre, egy nagyobb rendszerhez pedig nem egy-két napelempanelre van szükség. A szélturbinák is igen sok helyet foglalnak.
A megújuló energiaforrások felhasználása Magyarországon
A megújuló energiaforrások közül Magyarországon a napenergiát és a geotermikus energiát lehet a legjobban kihasználni. A geotermikus energiával olyanyirra szerencsénk van, hogy kilenc városunk távhőszolgáltatását meg tudjuk oldani a segítségével. Igazán szeles vidékünk kevés akad, ezért szélturbinákkal nem sokfelé találkozunk. Biomassza üzemünk viszont már több is van.
A megújuló energiaforrások felhasználása otthon
Hőszivattyú
Hőszivattyút telepíthetünk otthonra is, segítségével a fűtés vagy az áramellátás is megoldható. Talajfelmérés szükséges hozzá, valamint egy jól megépített rendszer. Ezek hiányában könnyen kimeríthetjük a hőkutat.
Napkollektor
A napkollektor által termelt energia csak fűtésre használható, ez eléggé kezd kimenni a használatból, a helyét szinte teljesen átvette a napelem.
Napelemes rendszerek
Otthoni felhasználásra kétségtelenül a napelemes rendszerek a legnépszerűbbek. Ezek telepítése viszonylag egyszerű, a megtérülésük rendszertől függően 8-10 év. A hálózatba visszatáplálós rendszerek helyett jó megoldás a hibrid napelemes rendszer, ami ötvözi az előbbi és a szigetüzemű előnyeit is. Megadja az energiafüggetlenséget, de ott van a központi hálózat is biztonsági háttérnek.
Melyik az olcsóbb: a fosszilis vagy a megújuló energiaforrások?
Összességében elmondható, hogy bár a megújuló energiaforrások kihasználása egy kezdeto nagyobb beruházást kíván meg, hosszú távon mindenképpen olcsóbb, mint a fosszilis energiahordozók. Egy jól megépített napelemes rendszerrel a villanyszámla lenullázható, és a fűtéstől kezdve a melegvízen át az autó töltéséig minden megoldható vele. Így sem benzinre, sem gázra nem kell költenünk. A pályázatok és támogatások abban is segítenek, hogy ez a kezdeti nagy költség se legyen olyan megterhelő. Jó példa erre a Napenergia Plusz Program.
Használj te is megújuló energiaforrásokat!
Ha kedvet kaptál a megújuló energiaforrásokhoz, akkor az első lépés lehet egy napelemes rendszer telepítése. A tervezéstől a kivitelezésig végig segítségedre lehetünk. Kérj tőlünk árajánlatot! Hogy mi fog történni?
Röviden: egy előzetes terepszemlén felmérjük, hogy hova telepíthetjük a rendszert, valamint hogy a fogyasztásod alapján mekkorára lehet szükséged. Ezután egy részletes tervben és árajánlatban küldjük el neked, mik lesznek a felmerülő költségek, a telepítés lépései. Ha mégsem szeretnéd, akkor sem tartozol semmivel, a terepszemle és az árajánlat teljesen ingyenes.
Ha viszont úgy döntesz, hogy belevágsz, akkor szerződést kötünk, megkezdődik a kivitelezés és a szükséges engedélyek beszerzése. A rendszer telepítése után a szervizelést is ránk bízhatod. Keress minket elérhetőségeinken!