Medence fűtés napelemmel? Előnyök, hátrányok
A tikkasztó nyári napokon mi sem esik jobban, mint egy csobbanás a saját kerti medencében. Egyre több háznál találunk épített medencéket, amik azonban nemcsak nyáron adnak enyhülést, hanem medencefűtéssel a hűvösebb időben is élvezhetjük őket. Lássuk, hogyan lehet költséghatékonyan megoldani a medencék fűtését!
Miért éri meg napelemmel fűteni a medencét?
A medence vizének felfűtése és melegen tartása nem kevés energiát igényel. Mindezt a hálózatról megoldani, a mostani áramárak mellett nem túl gazdaságos. Itt jön képbe a napelem, amivel magunk termelhetjük meg a fűtéshez szükséges energiát.
A napelemes rendszerek kialakításánál az önfogyasztás mértékének maximalizálása a cél, ami azt jelenti, hogy az általunk termelt energiát lehetőleg ott “helyben”, a házban vagy a lakásban el is használjuk. Így nem kell visszatáplálnunk a rendszerbe, ami a bruttó elszámolás óta a fogyasztónak nem éri meg.
A napos időszak egyre inkább kitolódik, így még szeptemberben is számíthatunk bőven napos órákra. A medence fűtése, kültéri medence esetén, úgyis ekkor válik lényegessé, hiszen a hajnalok és esték már hűvösek lehetnek.
Bár a napelemes rendszer kiépítése egyszeri nagyobb költséggel jár, szerencsére támogatásokat is igénybe lehet venni a telepítéséhez. Hosszú távú befektetés, amivel mindenképp a jövő energiahordozójába invesztálunk.
Medencefűtés napelemmel: így történik
A napelemet nem tudjuk közvetlenül rákötni a medencére, kell még egy eszköz, ami a víz felmelegítését szolgálja. Ilyen lehet a hőszivattyús fűtés.
Hőszivattyús fűtés
A hőszivattyú elektromos árammal működik, tehát tudja hasznostíani a napelem által megtermelt energiát. A hőszivattyú a levegőből vonja el azt a hőt, amit utána a víz felmelegítésére használ. 300-400 000 Ft közé esik a hőszívattyús fűtés kiépítése.
Elektromos fűtés
Az elektromos fűtésnél egy vezérlőpanel és egy fűtőegységgel ellátott szivattyú gondoskodik a víz melegítéséről. Szintén árammal működik, amit a napelem tud biztosítani. Utólagosan is könnyen csatlakoztatható a medencéhez. Létezik belőle olyan kivitel, amit a medence szélére lehet helyezni.
Mennyi energia kell a medence felfűtéséhez?
Elektromos fűtőberendezés esetén különböző nagyságúak közül választhatunk pl.: 3, 6 vagy 9 kW-os. Az, hogy mennyi energia kell a medence fűtéséhez, természetesen függ attól, hogy mekkora a vízmennyiség, kültéri vagy beltéri medencéről van-e szó, valamint hogy milyen hőmérsékletet szeretnénk elérni.
Egy 3 kW-os elektromos medencefűtés 10m3 vizet nagyjából 3-4 óra alatt melegít fel egy celsius fokkal melegebbre. A nagyobb teljesítményűek természetesen ennél kevesebb idő alatt is megoldják, viszont azokhoz már három fázis is elkell.
Mennyibe kerül a medence fűtése napelemmel?
Ez több dologtól is függ, elsősorban attól, hogy milyen napelemes rendszerünk van. Ha hálózatba visszatáplálós, ott a rendszer beüzemelése után is lehet valamennyi rezsiköltségünk a bruttó elszámolás miatt. Ha azonban hibrid vagy szigetüzemű rendszert telepítünk, akkor a nullához közelíthet a medencefűtés ára.
A napelemes rendszerekről általában elmondható, hogy egyszeri nagyobb kiadással járnak, utána viszont nem igen kell rájuk költeni. Abban az esetben kell csak, ha szervizelésre vagy profi tisztításra kerül sor.
A medencefűtés kialakításánál tehát a fűtőberendezés árával kell inkább számolni, ami pár száz ezer forint lehet, attól függően, milyen típust szeretnénk.
Medencefűtés napkollektorral: előnyök, hátrányok
A napkollektorral a tetőn találkozhattunk leginkább addig, amíg meg nem jelent a napelem. Míg a napelem energiát állít elő, addig a napkollektor segítségével a hőenergiát lehet hasznosítani elsősorban a melegvíz-ellátásban vagy a medence fűtésénél.
Ha a medencét szeretnénk fűteni vele, akkor a napkollektoroknak nem kell feltétlenül tetőn lenniük, közelebb is kerülhetnek a medencéhez. Nagy előnye, hogy könnyen bővíthető, viszont vízforgató szükséges hozzá, és természetesen a hatásfoka nagyban függ az időjárástól. Az ára igen borsos, ha tehát többet szánnánk a fűtés megoldására, akkor érdemesebb a napelem irányába mozdulni.
Egyéb módszerek a medence fűtésére
A fentieken kívül léteznek még más módik is a medence fűtésére. Nézzünk meg most ezek közül néhányat!
Polikarbonát fedés
Ez a fűtési módszer hasonlóan működik, mint egy üvegház fóliája. A medence fölé egy zárt műanyag felület kerül, ami egyrészt bent tartja a hőt, másrészt felmelegszik, és az a hő is a víznek adódik át.
Kültéri medencénél ennek a megoldásnak az a nagy előnye, hogy védi a vizet a szennyeződésektől. Létezik olyan polikarbonát fedés, ami alatt úszni is kényelmesen lehet.
Szolár medencetakaró
Ez, ahogy a nevében is rejlik, nem konkrétan a medencét fűti, hanem inkább melegen tartja a benne lévő vizet. Különböző vastagságú szolártakarókat lehet kapni (pl.: 400, 500 vagy 600). A takaró amellett, hogy bent tartja a hőt, szintén véd a szennyeződések ellen is. Nagy előnye, hogy olcsó, pár tízezer forinttól be lehet szerezni.
Remek kiegészítés is lehet akár a napkollektoros, akár a napelemes medencefűtés mellett, hiszen segítségével kevesebb energia kell a víz hőmérsékletének szintentartásához.
Medencefűtés kazánnal
Ha a házban kazánnal oldjuk meg a fűtést, akkor arra is van lehetőségünk, hogy a rendszerre kössük a medencét is.
Ennek az az előnye, hogy a fűtés nincs kitéve az időjárás változékonyságának, viszont ez a legkevésbé környezetkímélő megoldás. Főleg akkor, ha fosszilis tüzelőanyagot használunk a kazánban.
A megfelelő napelemes csapat kiválasztása kulcsfontosságú
A fent felsorolt fűtési megoldások közül a napkollektor akkor éri meg, ha csak a medence fűtését szeretnénk vele megoldani. Mivel az hőenergiát állít elő, másra nem tudjuk használni, csak fűtésre, melegvíz előállítására.
A napelemes rendszerek azért jók, mert áramot tudunk előállítani velük. Ezt azután sokféleképpen fel lehet használni a medence fűtésétől az autó töltésén át a ház energiaellátásáig. Teljesen zöld és fenntartható megoldás, ráadásul támogatás is igénybe vehető a telepítésükhöz.
Ha úgy döntünk, hogy belevágunk egy napelemes rendszer kiépítésébe, akkor a következő lépés a megfelelő kivitelező megtalálása.
A piacon már számos cég található, ezért érdemes több helyről is árajánlatot kérni, és persze nem árt előzetesen tájékozódni az egyes cégekkel kapcsolatos vásárlói visszajelzésekről. A helyszíni felmérés a legtöbb cégnél általában ingyenes. Ennek során vázolhatjuk, hogy mire szeretnénk majd használni a napelemes rendszert. A szakemberek felmérik a házban és a ház körül lévő fogyasztókat, majd az eddigi fogyasztás alapján kikalkulálják, mekkora rendszerre lehet szükség.
Mi, az EnergOptimo Kft.-nél 2014 óta foglalkozunk napelemes rendszerek és elektromos fűtési rendszerek telepítésével. Lakossági és vállalati ügyfelekkel is egyaránt dolgozunk. Szerviz hátteret és folyamatos távfelügyeletet is biztosítunk a rendszer kiépítése után.