Mi az inverter? Működése és szerepe a napelemeknél

Mi az inverter? Működése és szerepe a napelemeknél
2024.08.28.

Az inverter fontos, ha nem a legfontosabb tartozéka bármiféle napelemes rendszernek. Az alábbiakban megnézzük, hogy mi a szerepe, és miért nélkülözhetetlen. Szerencsére, ha egy megbízható telepítőcéget választunk, akkor segítséget kaphatunk a megfelelő típus kiválasztásában. Ettől függetlenül nem árt tisztában lenni az alapokkal inverterek terén.

Az inverter megjelenése

Inverter nem csupán napelemes rendszerekben fordulhat elő, hanem klímákban is, sőt létezik autós inverter is. Maga a szó a latin inverto igére vezethető vissza, aminek jelentése megfordít, elfordít, elváltoztat. Ebből már sejthető, hogy mi is a szerepe, a működésének a lényege.

Az inverterrel ellátott klímákban a fűtés és a hűtés során is fontosak az inverterek.

A klímán és a napelemes rendszeren kívül a szünetmentes tápegységekben is vannak inverterek, amik áramszünet esetén biztosítják a folymatos áramellátást. Ezeknek kórházakban, egyéb fontos intézményekben, ipari területen van szerepük. Tehát ott, ahol súlyos következményekkel járhat az áramkimaradás.

Az inverter működése

A napelemes rendszerekben az inverternek az a szerepe, hogy a napelemekből érkező egyenáramot a fogyasztók számára is hasznosítható váltóárammá alakítsa. Enélkül a napelem által termelt energiával nem tudnának mit kezdeni a házban lévő fogyasztók. Az áram átalakításán kívül az inverter irányítja a rendszert.

Az inverterek két egységből állnak. Az egyik a DC/DC konverter, ami 320-400 Voltos egyenáramot tud előállítani. Emellett biztosítja a rendszert túlfeszültség és a melegedés esetén.

A másik egység a DC/AC konverter, ez állítja elő a 230 Voltos váltóáramot.

Az inverter különböző típusai

Az alábbiakban végigvesszük az inverterek különböző típusait. A felosztást különböző szempontrendszerek mentén lehet végezni például a fázisszám vagy az üzemmód tekintetében. Ezek mellett még az alapján is csoportosíthatók az inverterek, hogy rendelkeznek-e transzformátorral, vagy sem. 

Kezdjük az üzemmód szerinti csoportosítással. Ebben a felosztásban az alábbi három típust különíthetjük el:

Szigetüzemű inverter

A szigetüzemű inverterek a szigetüzemű napelemes rendszerekben találhatóak, amelyek teljesen függetlenek a központi hálózattól. Ennél a típusnál napelem akkumulátorok is helyet kapnak a rendszerben, amik a többletenergiát tárolják. A szigetüzemű napelemes rendszerek drágábbak, mert ennél a típusnál az akkumulátorok eléggé megdobják a költségeket. Vidéki házakban azonban, ott ahol nem érhető el hálózat ez a legzöldebb megoldás.

Hálózatra csatlakozó inverter

A hálózatra csatlakozó inverter olyan napelemes rendszerekben található, amely a központi hálózathoz is illeszkedik, tehát a többletenergia a hálózatba visszatáplálható, valamint a napelemek csekélyebb mértékű termelése esetén áram vételezhető. Ennél a típusnál szükséges eg külön villanyóra, ami mégi a vételezett és visszatáplált áram mennyiségét.

Hibrid inverter

A hibrid inverter olyan napelemes rendszerekben található, amik mind szigetüzeműként, mind hálózatba visszatáplálóként tudnak működni. Az utóbbi időben ezek a rendszerek nagy népszerűségnek örvendenek, mert lehet a hálózattól teljesen függetlenül is használni őket, de biztonsági háttérnek ott van azért a hálózat is. 

Külön a Deye inverterekről, valamint a Fronius inverterekről is írtunk már a blogon.

Az üzemmód mellett fázisszám szerint is csoportosíthatjuk az invertereket. 

Egyfázisú inverter

Ha a napelemes rendszer telepítési helyén egy fázis található, akkor értelemszerűen egyfázisú inverterre van szükség. 

Háromfázisú inverter

Ha a telepítés helyén három fázis található, akkor ezt a típust kell alkalmazni.

Egyéb csoportosítások

A transzformátor megléte szerint is tudjuk az invertereket csoportosítani. 

A transzformátoros inverter egy plusz biztonsági leválasztást jelent, ami megakadályozza, hogy az egyenáram a fogyasztókhoz jusson.

Léteznek még speciális inverter típusok is:

Mikro inverter: A mikro inverter az általános invertereknél jóval kisebb. 200-250 W-os. Ezekből többet is bekötnek közvetlenül a napelem panelek mögé, így nem kell egy nagy inverter a rendszerbe. Bár sokkal biztonságosabb, bonyolultabb és drágább ez a fajta inverter.

Szinuszos inverter: az autóba való inverterek csoportja a szinuzsos inverter, ezen belül két kategória létezik, a módosított szinusz hullámú és a tiszta szinusz hullámú inverterek.

Hogyan válasszunk invertert a napelemes rendszerhez?

A napelemes rendszer mérete alapján a szakemberek segítenek kiválasztani, hogy mekkora inverter kell a rendszerbe. A területi szolgáltatónak ezt el kell fogadnia. A fázisok száma és az üzemmód szerinti tíous is attól függ, hogy milyen napelemes rendszert szeretnénk.

Mint minden területen, így invertereknél is megvannak a minőségi, megbízható márkák. Ilyen például a Huawe, a Deye, a SolarEdge vagy a Fronius. Bár ezek elsőre kicsit drágábbak lehetnek, mint a nem márkás darabok, érdemes rászánni a pénzt.

Nagyon fontos, hogy az inverter kiválasztása és beszerelése is szakemberek segítségével történjen. A házi barkácsolásnak a napelemes rendszereknél nincs helye,

Az inverter elhelyezése

Az inverter kerülhet beltérre és kültérre is, bár mivel a napelemes rendszer lelke, biztonságos helyre kell tenni. Ha a tűző napon van, az nem tesz jót neki, ugyanis túlmelegedhet. A nedvességtől is óvni kell. Az sem jó, ha a napelemektől túl nagy távolságra van az inverter. Ha a ház kialakítása miatt mégis messzebb kell helyezni, akkor be kell építeni a rendszerbe egy plusz kapcsolót.

Mennyibe kerül egy inverter?

Ez nagyban függ attól, hogy milyen típusú, hány fázisú, milyen üzemmódú és márkájú, mekkora teljesítményű invertert vásárolnuk. Egy háromfázisú, hálózatra csatlakoztatható Fronius inverter például 600 000 Ft körül szerezhető be. 

Ezzel szemben egy háromfázisú, String inverter, ami 16-25 kW teljesítményosztályú már egy millió forint fölött is alakulhat. A Deye inverterek is 400 000 Ft körül indulnak, de vannak típusok, amik 1 millió forint felé közelítenek.

Mekkora egy inverter élettartama?

Nagyjából tíz év körül lehet számolni egy inverter esetén, de természetesen ez nagyban függ attól, hogy mennyire van karbantartva a rendszer. Minél minőségibb invertert vásárolunk, annál biztosabbak lehetünk benne, hogy hosszú évekig nem kell hozzányúlni. Évente azért érdemes átnézetni a rendszert szakemberrel.

Napelemes rendszert szeretne? Segítünk!

Ha azon gondolkodik, hogy napelemes rendszert telepíttet, akkor a tervezéstől kezdve a kivitelezésig állunk rendelkezésére. Cégünk több mint 10 éves tapasztalattal a háta mögött számos helyszínen, többféle típusú rendszert alakított már ki lakossági és vállalati szinten is.

Bár elsőre riasztónak tűnhet a napelemes rendszerek telepítésével járó anyagi terhelés, szerencsére vannak pályázatok, amik enyhítenek ezen a terhen. 

Ingyenes helyszíni felmérésünk során szemrevételezzük a napleemek leendő helyét, az eddigi fogyasztás alapján kiszámítjuk, mekkora rendszer fedezné az áramfogyasztást. Segítünk dönteni abban is, hogy a helyi adottságokat figyelembe véve, melyik típusú napelemes rendszer lenne a legideálisabb. Mindezek alapján készül egy árajánlat, amelyben Ön tételesen látni fogja, mi mennyibe kerül, a munkaköltséggel együtt.

Az árajánlat és helyszíni felmérés után is dönthet úgy, hogy mégsem szeretne belevágni a napelem telepítésébe. Ha viszont felkeltettük az érdeklődését, akkor lépjen velünk kapcsolatba. A napelemes rendszert a bekötése után sem hagyjuk magára, hanem folyamatos szervizhátteret és távfelügyeletet biztosítunk.

Vissza

Kapcsolódó bejegyzések