A hőszivattyú működése érthetően, napelem és hőszivattyú
Egyre inkább népszerűvé válnak az olyan fűtési és hűtési rendszerek, amik fenntarthatók és megújuló energiaforrást használnak. A napelemek mellett a hőszivattyúkkal is tudunk fűteni, valamint hűteni is. Sőt, a napelemes rendszer kombinálható is a hőszivattyúval. Egy ilyen megoldással elérhetjük a teljes energiafüggetlenséget is. Nézzük, hogyan is működik egy hőszivattyú!
Mi az a hőszivattyú?
A hőszivattyú a környezetből energiát von el, majd azt felmelegíti és továbbítja a fűtési rendszernek. Az energiát elvonhatja a levegőből, a vízből vagy a talajból is. Működéséhez természetesen áramra szükség van, ezért is említettük a bevezetőben, hogy remekül ki lehet egészíteni napelemmel.
A hőszivattyú működési elve
A hőszivattyú működési elve tehát az, hogy a környezetből származó energia segítségével állít elő fűtésre alkalmas közeget. Teljesen karbonsemleges és fenntartható. A fűtési rendszerben lehűlő közeg folyamatosan áramlik. Nem keletkezik semmilyen káros melléktermék. Használata rendkívül egyszerű. A telepítés után nincs vele gond.
A hőszivattyú működése
Nézzük most lépésről lépésre, hogyan lesz meleg a házban attól, hogy a kinti levegőt vagy vizet hasznosítjuk.
- Egy úgynevezett elpárológtató rész segítségével veszi fel a hőt a hőszivattyú a vízből, talajból vagy levegőből. Ez a párologtató magasabb hőmérsékletűre fűti ezt a közeget, így gáz keletkezik belőle.
- A második lépéshez már elektromos áramra van szükség, ugyanis ekkor kapcsolódik be a folyamatba a kompresszor. Ennek az a szerepe, hogy a felmelegített gáz halmazállapotú közeget besűrítse. Ettől még inkább megnővekszik a hőmérséklet.
- A kompresszor által termelt hő adódik tovább a kondenzátornak, amiből meleg vízként kerül a fűtési rendszerbe. Innentől kezdve akár egyszerű radiátorokban, akár úgynevezett fancoil rendszerben is keringhet a víz. A fancoil angol szót fordíthatjuk ventilátoros konvektornak is. Annyiban más, mint egy radiátor, hogy hűteni is képes.
- A felmelegített víz még egy berendezésen halad keresztül, mielőtt újra az elpárologtatóba kerülne, ez pedig az expanziós szelep. Ott hűl le a fűtőrendszer vize.
A hőszivattyú típusai
A hőszivattyúknak három típusa van aszerint, hogy honnan veszik az energiát. Vegyük sorra az egyes típusokat!
Geotermikus hőszivattyú
Ennek a típusnak a másik neve föld-víz hőszivattyú, ami már meg is magyarázza a működését. Ez a föld hőjét tudja hasznosítani. Két altípusa a talajkollektoros és a talajszondás hőszivattyú. A talajszondásnál az a szerkezet, ami a hőt felveszi, egészen 100 méteres mélységig is kerülhet a föld alá. A talajkollektoros ezzel ellentétben csak 1 és 1,5 méteres mélységben helyezkedik el, ráadásul vízszintesen, nem függőlegesen. Itt a nap melege még érvényesül, tehát azt gyűjti be a szerkezet, emellett pedig a talajvíz hőjét is tudja hasznosítani.
Levegő-víz hőszivattyú
Ennél a típusnál a kinti levegő hőjét hasznosítja a hőszivattyú. Adódhat a kérdés, hogy ez miként lehetséges, ha odakint már kemény mínuszok járnak. A hőszivattyú egészen -25 fokig képes felvenni a kinti levegőt és azt felmelegíteni. Ennek a visszája is megoldható nyáron, amikor hűteni kell a benti levegőt. Árfekvésben ez a legkedvezőbb típus, ami hozzájárul ahhoz, hogy a legelterjedtebb is.
Víz-víz hőszivattyúk
A harmadik típusban ásott vagy fúrt kutakat kell segítségül hívni az energia kinyeréséhez. Ezt nem mindenhol egyszerű megoldani, ezért ez a megoldás kevésbé népszerű, mint az előző, pedig hatékonyságban messze ez az egyik legjobb.
A talajvíz hőmérséklete nagyjából állandó, ezért egyenletes lehet a hőelvonás. Két kút fúrására is szükség van a rendszer üzemeltetéséhez. Ezek között megfelelő távolságot is kell hagyni, legalább 15 métert. Ha van elegendő talajvíz a telkünkön, akkor ez bár először magasabb telepítési költségeket jelent, hamar visszahozza az árát.
A hőszivattyú előnyei
A hőszivattyú előnye, hogy teljesen az adott környezethez lehet igazítani. Többféle típusból is választhatunk. A fűtés mellett a nyaranta egyre égetőbb hűtést is meg tudjuk oldani a segítségével. A működtetése és fenntartása nem jár költségekkel. Egy jól összerakott rendszer zavartalanul működhet több tíz éven át is.
Mitől lehet még hatékonyabb a hőszivattyú működése?
A hőszivattyú működéséhez az elektromos áram elengedhetetlen. Ha még tovább szeretnénk növelni a rendszer fenntarthatóságát és hatékonyságát, akkor kiegészíthetjük napelemes rendszerrel is. Így az áramszámlánk se lesz az egekben.
A hőszivattyú kiválasztása és telepítése
A hőszivattyús rendszerek kiépítését a napelemmel foglalkozó cégek zömmel vállalják, de az egyes honlapokon találunk erre vonatkozóan információt. Akárcsak egy napelemes rendszer esetén, a hőszivattyús rendszereknél is helyszíni felmérés, előzetes konzultációk sora előzi meg a szerződéskötést. Ezek során a szakemberek fel tudják mérni, hogy milyen méretű rendszerre lehet szükségünk, milyenek a helyi adottságok.
Ha például talajvíz korlátozottan áll rendelkezésre, akkor az egyik hőszivattyútípust már kis is vehetjük a lehetőségek közül.
Kinek érdemes hőszivattyút vásárolni?
Annak érdemes ilyen rendszert vásárolnia, akinek fontos, hogy környezetbarát fűtési és hűtési technológiákat használjon. Olyan helyeken is nagyszerű megoldás lehet, ahol a gázzal történő fűtés nem elérhető.
A hőszivattyús fűtésnél nem a villamosenergia használatán van a hangsúly, hiszen a fűtéshez szükséges energia megközelítőleg 70%-a megújuló energiaforrásból érkezik. A telepítési költségek lefaragásában pedig segíthetnek a pályázatok és támogatások, például az Otthonfelújítási Program.
A hőszivattyús rendszerek telepítési árai is nagyon változóak típustól, környezeti adottságoktól függően, de 3 millió forint körül kell kalkulálnunk a munkadíjjal együtt.
Hőszivattyú és napelemes rendszer: ezért éri meg
Ha a hőszivattyús rendszer működéséhez szükséges áramot is magunk tudjuk előállítani, akkor abszolút függetlenek és fenntarthatók lehetünk, sőt a napelemes rendszer további előnyeit is élvezhetjük.
Míg a hőszivattyús rendszer megoldja a fűtést, a melegvíz előállítását, valamint a hűtést, addig a napelemes rendszer gondoskodik a házban lévő fogyasztók energiaellátásáról. Már létező napelemes rendszer mellé is telepíthető hőszivattyús fűtőrendszer típustól függetlenül. Tehát hibrid napelemes rendszerhez, szigetüzeműhöz, hálózatba visszatáplálós rendszerhez is köthető.
A kezdeti nagyobb költségek mellett is sokkal nagyobb hatékonysággal és hosszú távon olcsóbban állít elő melegvizet egy ilyen rendszer a hagyományos gáz- vagy fatüzelésű kazánokkal szemben.
Csak megbízható napelemes céget válassz!
Ha váltanál egy fenntarthatóbb és zöldebb fűtési rendszerre, akkor keresd az Energoptimo csapatát. Napelemes rendszerek telepítése mellett az elektromos fűtési rendszerek terén is otthon vagyunk.
Már a helyszíni felmérés alatt átbeszélheted velünk, hogy mik az elképzeléseid, min szeretnél változtatni. A környezeti adottságoknak megfelelően tudunk neked személyre szabott ajánlatot készíteni. A terepszemle ráadásul ingyenes. Az árajánlat kézhez kapása után is dönthetsz úgy, hogy mégsem vennéd igénybe a szolgáltatásainkat.
Ha azonban belevágnál akár egy napelemes rendszer telepítésébe, akkor végigvezetünk az egyes lépéseken, hogy lásd előre, mire lehet számítani. Bármilyen további kérdés esetén is keress minket bátran elérhetőségeinken!