H tarifa és napelem: ezeket érdemes tudni!

H tarifa és napelem: ezeket érdemes tudni!
2024.11.26.

H tarifa vagy napelem? Melyik éri meg jobban? Lehet-e kombinálni a kettőt, és ha igen, hogyan? Útmutató az áram gazdaságos felhasználásához.

Van tarifája, azaz díjszabása a mobilszolgáltatók különböző csomagjainak, a taxizásnak, a postai küldeményeknek, sőt az áramnak is. Az elektromos áramnak többféle tarifája is létezik, mindet másra lehet igényelni. Az alábbiakban annak járunk utána, mi fán terem a H tarifa, valamint az is kiderül, hogy ezt lehet-e kombinálni a napelemes rendszerrel.

A legismertebb hazai áramtarifák

Többféle áramtarifa is elérhető itthon, ezek különböző napszakokban vételezhetők, más-más áron vehetjük őket. Vegyük sorra tehát az egyes áramtarifákat! 

A1 tarifa

Az A1-es tarifa a legelterjedtebb Magyarországon. A napelemes rendszereket is erre szokták kötni. Ez egy úgynevezett egy zónaidős tarifa, ami azt jelenti, hogy nappal és éjszaka is ugyanolyan áron vételezhetjük az áramot. Évi 1320 kWh-ig kedvezményesen vehetjük. Éves leolvasás után készül az elszámolás.

A2 tarifa

Az A1-es tarifával ellentétben ez egy két zónaidős tarifa, ami azt jelenti, hogy nappal és éjszaka, meghatározott idősávokban eltérő a díja az áramnak. Ha éjszaka vételezünk rajta több áramot, akkor azzal jelentős összeget spórolhatunk meg. Azt az idősávot, amikor olcsóbban lehet venni az áramot, völgyidőszaknak nevezik. Ez téli időszámítás idején 22 és 06 óra közé esik, nyári időszámítás idején pedig 23 és 07 óra közé. 

B alap tarifa

A B alap tarifa az A1 vagy az A2 mellett használható csak, mert ez nem érhető el a nap 24 órájában. Olyan fogyasztók számára jó megoldás, akik vezérelt csatlakozási ponttal rendelkeznek. Hőtárolós berendezéseket lehet vele kedvezményesen működtetni. Éves leolvasás után történik az elszámolás. A B alap tarifás áramot naponta 8 órán keresztül lehet elérni, ebből 4-6 óra nem a csúcsidőszakba esik.

Speciális tarifák

Nézzünk most két olyan tarifát, amik egész évben, de naponta szakaszosan vagy idényjellegűen érhetők el. Az alábbiak alternatív fűtési módokhoz vehetők igénybe, sokkal kedvezményesebbek, mint a fent sorra vett alap tarifák, mindkettő környezetbarát.

Geo tarifa

A Geo tarifa, hivatalos nevén B Geo olyan fogyasztók számára érhető el, akik hőszivattyús hűtési és fűtési rendszerrel rendelkeznek. Szükséges hozzá vezérelt csatlakozási pont. 

Fontos azonban tudni, hogy 2021. szeptember 1-jétől már nem lehet új szerződést kötni. Ez egy jóval kedvezőbb díjszabás, mint például az A1. Környezetbarát, hiszen olyan fűtési, hűtési és melegvíz előállítási rendszereket támogat, ami fenntartható és megújuló energiaforrást használ. Szakaszosan is lehet üzemeltetni.

H tarifa

A H tarifa igényléséhez kéttarifás mérőre van szükség. Olyan fogyasztók vehetik igénybe ezt a kedvezményes tarifát, akik megújuló energiaforrást használnak fűtésre. Országos szinten elérhető, azonban meghatározott időszakban az évben. Október 15. és április 15. között érhető el. H tarifa szempontjából környezetbarát fűtési megoldásnak tekinthető a hőszivattyús fűtési rendszer, valamint bizonyos típusú split klímák. 

Mivel a H tarifa SCOP-értékhez kötött, ezért az elektromos fűtőpanelhez, infrafűtéshez nem vehető igénybe, még akkor sem, ha napelemmel kombináltak. Az SCOP-érték az energiahatékonyságot jelzi. Ez esetben azt, hogy a villamos energia befektetésével mennyi hőenergiát lehet nyerni. Mivel a hőszivattyúk és a klímák a hőenergia egy részét a természetből nyerik, ezért ezeknek jobb a szezonális fűtési jóságfokuk (ennek rövidítése az SCOP).

Megéri a H tarifa napelem mellett?

Ahogy fentebb már szó volt róla a napelem nem kombinálható a H tarifával, mert az a hőszivattyús és a split klímás fűtésekhez igényelhető. A napelemes rendszereket az A1 tarifás áramra szokták kötni.

Ez tehát azt jelenti, hogy ha van is napelemes rendszerünk A1 tarifával, amellett lehet H tarifánk is, viszont ebben az esetben a hőszivattyú vagy a klíma nem a napelem által termelt áramot fogja használni. Ez így tehát nem éri meg igazán. Ha a napelemes rendszer telepítése a cél, akkor ahhoz elég az A1 tarifa. 

H tarifa napelem helyett

Ha napelemes rendszert nem szeretnénk telepíteni, csak a fűtést korszerűsítenénk hőszivattyúval vagy split klímával, akkor megéri a kedvezményes H tarifát választani. Ha a házban több fogyasztót is megújuló energiaforrásból szeretnénk működtetni, akkor viszont a napelem a jó megoldás. Főleg úgy, hogy a hálózatba visszatáplálós rendszer már kevéssé éri meg. Sokkal jobban járunk egy hibrid vagy egy szigetüzemű rendszer telepítésével.

A hőszivattyús fűtés egyébként azért is lehet nagyon jó választás, mert teljesen a helyi adottságokhoz igazítható. Többféle típusú hőszivattyú létezik attól függően, hogy honnan nyeri a hőenergiát. Van olyan, ami a levegőből, olyan, ami a földhőt hasznosítja, illetve olyan is, ami a talajvizet, kútvizet. Ha a talajvíz nem is érhető el mindenhol biztonsággal, a levegő és a földhő könnyen hasznosítható.

A H tarifa igénylése

Ha szeretnénk H tarifát igényelni, akkor fel kell keresni a lakóhelyünk szerinti áramszolgáltatót. Az, hogy milyen dokumentumok szükségesek az igényléshez kicsit eltérő lehet az egyes szolgáltatóktól függően. Tájékozódhatunk erről online is a szolgáltatónk honlapján. A H tarifáról biztosan fogunk találni információkat. Igénybejelentő lap minden esetben szükséges, valamint legtöbbször azoknak a készülékeknek az adatlapja is, amiket H tarifáról szeretnénk működtetni. 

Azt, hogy a technikai feltételek adottak-e, villanyszerelő tudja felmérni, tehát ki kell hívnunk egy szakembert. A H tarifa igénybevételéhez szükséges egy kéttarifás mérő, ennek helyét is a villanyszerelő jelöli ki. A szerelő azt is felméri, hogy a hálózatunk elbírja-e a hőszivattyút vagy a klímát. Ha nem, akkor sajnos bővíteni kell a kapacitást. Minden ilyen előkészítő munkálatnál kiemelten fontos, hogy megbízható, regisztrált villanyszerelővel végeztessük el a munkát. Az elektromos áram és a rákötött rendszerek nem megfelelő működés esetén veszélyesek is lehetnek.

A napelemes rendszerrel nemcsak a fűtést tudjuk működtetni, hanem a házban található összes fogyasztót, sőt még az elektromos autót is tölthetjük róla. Ha tehát A1 tarifánk van, az bőven elég a napelemhez, de igényelhetünk mellé még más tarifákat is, ha a fűtési rendszert nem akarjuk a napelemmel összekötni. A kiválasztott telepítő cég munkatársaival érdemes konzultálni, hogy világosan láthassuk, számunkra melyik megoldás a jobb.

Milyen tarifát válasszunk a napelemes rendszerünkhöz?

A napelemes rendszerhez mindenképpen A1-es tarifát kell választani. Emellé már nem szükséges semmilyen más tarifa, hiszen a hőszivattyús fűtés is működtethető a napelem által megtermelt árammal. Ha ezt a megoldást választjuk, akkor nagy lépést teszünk afelé, hogy önfenntartó házunk legyen. 

Hibrid napelemes rendszerrnél vagy szigetüzemű napelemes rendszernél a központi hálózat már maximum mint biztonsági háló működik, mert a napelem által termelt, de fel nem használt áram el is tárolható úgynevezett napelem akkumulátorokban. Ezekből később is elérhető az áram.

A napelemes rendszerrel nemcsak a fűtést tudjuk működtetni, hanem a házban található összes fogyasztót, sőt még az elektromos autót is tölthetjük róla. Ha tehát A1 tarifánk van, az bőven elég a napelemhez, de igényelhetünk mellé még más tarifákat is, ha a fűtési rendszert nem akarjuk a napelemmel összekötni. A kiválasztott telepítő cég munkatársaival érdemes konzultálni, hogy világosan láthassuk, számunkra melyik megoldás a jobb.

Vissza