Fűtéskorszerűsítés: ezeket érdemes végiggondolni (útmutató)
A fűtési szezonban mindig sok szó esik a fűtéskorszerűsítésről. Ebben az időszakban sajnos számos vidéki faluban lesz kritikus a levegő minősége. Ennek főként a nem megfelelő tüzelőanyagok, a rossz fűtési rendszerek az okai. Azonban nemcsak vidéken probléma ez, hanem a városban is. A környezetszennyezés mellett a mi pénztárcánk bánja, ha a meleg elszökik a házból, lakásból. Nézzük, mit tehetünk ezek ellen!
A fűtéskorszerűsítés előnyei
A fűtés korszerűsítésével egyrészt nem terheljük annyira a környezetet, másrészt nem dobunk ki pénzt feleslegesen az ablakon. Ha nincs jól szigetelve a ház, nem megfelelők a nyílászárók, akkor azzal rengeteg energiát és pénzt veszítünk. Egy profi fűtési rendszerrel hosszú távon kevesebb pénzből fűthetjük a házunkat, lakásunkat. Ha valamire, akkor erre megéri áldozni, ráadásul támogatásokat is igénybe vehetünk hozzá.
A fűtéskorszerűsítés első lépései
Nézzük, melyek az első lépések, területek, amikkel foglalkozni kell egy fűtéskorszerűsítés során!
Szigetelés
Ez szinte mindennek az alapja. Hiába fűtünk ugyanis a legprofibb elektromos panellel vagy hőszívattyúval, ha a meleg nagy része elszökik. A házak és lakások szigetelésének vastagsága sokat változott akár már az utóbbi 10 évben is. A régebben épült házak, lakások esetében még a most szokásos vastagság néha fele volt csak az irányadó. Egy jól szigetelt házban vagy lakásban sokkal kisebb energiabefektetéssel lehet melegebb hőfokot elérni. Arról nem is beszélve, hogy a hőhidak megágyaznak a penésznek is. A szigetelőanyag típusa és vastagsága attól is függ, hogy hova kerül. A Lábazathoz, a tetőtérhez vagy a falakra. A tetőtérbe például 25-30 cm vastagságú szigetelés is szükséges lehet. A leggyakrabban használt szigetelőanyagok: kőzetgyapot, hungarocell, extrudált polisztirol.
Nyílászárók
A megfelelő nyílászárók szintén abban segítenek, hogy a meleg bent maradjon a házban, lakásban. Ha szelel az ablak vagy az ajtó, akkor az is súlyos pénzeket vehet el tőlünk. Az ablakok ma már nemcsak kétrétegű üveggel, de 3 vagy akár 4 réteggel is kaphatók. A több réteg azt szolgálja, hogy minél jobban szigeteljen. A fa és műanyag ablakok egyaránt jók lehetnek. Ma már minden típusú abalkban van szigetelés, tehát tévhit, hogy a faablak jobban szellőzik, kiengedi a bent összegyűlt párát. A szellőztetést meg kell oldani mindkét típus esetében.
Automatizálás
A 21. században van egy olyan eszköz, ami a felügyeletünk nélkül is segíthet a fűtés korszerűsítésében. Ez nem más, mint az automatizálás. Ma már az okoseszközökkel is irányíthatjuk a ház vagy a lakás fűtésrendszerét, de pe is lehet programozni még a régebbi típusokat is. A programozással teljesen az életvitelünkhöz szabható a fűtés. Napközben, amikor a gyerekek iskolában, a szülők munkában vannak beállíthatunk egy alacsonyabb fokozatot. Így távollétünkben nem fűtjük feleslegesen a tereket. Időzíthetjük úgy a rendszert, hogy akkorra legyen melegebb, amikor a család hazaér. Érdemes szabályozni az esti és nappali fűtést is. Köztudott, hogy túl melegben nem egészséges aludni. 18-19 fok körül bőven elég lehet az éjszakára beállított hőfok. Beprogramozhatjuk azt is, hogy a reggeli ébredés idejére már melegebb legyen.
Termosztát
A hőfokok szabályozásában segít a termosztát, ami méri az egyes szobák hőmérsékletét.
A korszerűsített fűtési rendszer elemei
Az első lépések után, melyek között több olyan is volt, ami nem konkrétan a fűtési rendszerhez, hanem az ingatlan állapotához, energetikai minősítéséhez tartozott, nézzük most magát a korszerű fűtési rendszert!
Automatizálás
Már az első lépéseknél is volt szó róla, itt viszont kiegészítenénk annyival, hogy a napelemes rendszerek mint a fűtési rendszerek támogatói fontos szerepet játszhatnak. A napelemes rendszereknek is van külön automatikája, amit az inverter irányít. Ezekhez a rendszerekhez is tudunk fűtést csatlakoztatni. Ezzel pedig a fűtéshez szükséges energia is tiszta, megújuló energiaforrásból érkezhet.
Egy régebbi fűtési rendszernél is lehet javítani a programozáson, hátha vannak olyan funkciók, amiket eddig nem használtunk. Az éves ellenőrzés alkalmával érdemes rákérdezni erre a szakembernél.
Régi elemek cseréje
Ha nem is az egész fűtési rendszert, de lehet, hogy egyes elemeit érdemes lecserélni. Ha a radiátorokat, csöveket, elektronikát nem is kell a gázkazánok közül ma már elérhetők a kondenzációs gázkazánok, amik sokkal jobb hatásfokkal működnek. Erről még lesz szó később.
Fatüzelésű kazánnál egy puffertartály is a rendszer része magán a kazánon kívül. Ezek közül is bármelyik szorulhat cserére.
Hatékony fűtéskorszerűsítési megoldások
Az alábbiakban jöjjön néhány olyan megoldás, amivel a régi fűtési rendszerek helyettesíthetők.
Napelemes megoldások: hőszivattyú, infrapanel, fűtőpanel
A lakossági napelemes rendszerek száma szerencsére egyre növekszik itthon is. Egy olyan fűtőrendszer, amit napelemes rendszer támogat valóban fenntartható és hosszú távon lenullázza a rezsit.
A hőszivattyús fűtési rendszerek a levegőből, talajvízből vagy a talajból nyerik azt a hőt, ami aztán fűti az ingatlant. Bármelyik fajtát választjuk is, a működéséhez elengedhetetlen az áram.
Az infrapanel nem a ház vagy a lakás levegőjét melegíti fel, hanem közvetlen a bőrünket. Hasonlóan az infraszaunához. Használatával úgy fogjuk érezni, mintha a nap még a legsötétebb téli napokon is sütne bent a szobában. Szintén áram kell a működéséhez, tehát napelemes rendszerekkel remekül párosítható.
A fűtőpanelek a legegyszerűbb elektromos fűtési megoldások. Sokkal biztonságosabbak, mint a gázkonvektorok, mert nem ég bennük láng, nem gázzal működnek. A levegőt keringetik a szobában, azt melegítik fel.
Gázkazán helyett kondenzációs gázkazán
A kondenzációs gázkazánokat könnyű beszerelni a szimpla gázkazánok helyett. Sokkal nagyobb a teljesítményük és környezetbarátabbak. Nem olcsók, egy csere esetén 800 000 Ft körüli árral kell kalkulálnunk. A régebbi gázkazánoknál a füstgázban lévő maradék hőmennyiség távozott a kéményen keresztül. A kondenzációs ezzel szemben ezt a maradék hőt is képes a fűtési rendszerbe továbbítani. További előnye még, hogy a külső térből veszi el az oxigént, ami az égéshez kell, nincs kapcsolata a belső térrel, így a szénmonoxid szivárgásától sem kell tartani.
Fűtéskorszerűsítés árak: erre lehet számítani
Egy fűtéskorszerűsítés ára attól függ, milyen munkálatokat végzünk el. Ha csak egy kazánt cserélünk ki, azt megúszhatjuk 800-900 000 Ft körül. Ha azonban egy teljes rendszert újítunk fel, akár cserélünk le, akkor 2-3 millió Ft-tal érdemes számolni.
Elérhetők még különböző otthonfelújítási programok, önkormányzati támogatások is (pl.: Otthonfelújítási Támogatás 2024)
A fűtéskorszerűsítés támogatása
Szerencsére több pályázat és támogatás is elérhető a fűtéskorszerűsítéshez. Ha napelemes rendszert szeretnénk, ahhoz ott a Napenergia Plusz Program.
Elérhetők még különböző otthonfelújítási programok, önkormányzati támogatások is (pl.: Otthonfelújítási Támogatás 2024)
Segítünk a fűtéskorszerűsítésben!
Az Energoptimónál nemcsak napelemes rendszerek telepítését rendelheti meg, hanem elektromos fűtési rendszereket is. Mindkettőben több mint 10 éves tapasztalatunk van. Lakossági és ipari felhasználásra is telepítünk rendszereket. A tervezéstől a szervizelésig minden lépésben számíthat szakértelmünkre. Keressen minket bátran elérhetőségeinken!