A Fan-coil rendszerről érthetően

A Fan-coil rendszerről érthetően
2024.11.06.

A korszerű hűtési és fűtési technológiáknak köszönhetően ma már elérhető közelségbe került a fenntarthatóbb és zöldebb energiafelhasználás. A napelemes rendszerrel egybekötőtt vagy önmagában működő fan-coil rendszer csak egy a sok közül. Biztonságos fűtési és hűtési rendszerünk lehet a segítségével. Nézzük, mit takar a fan-coil, mivel tud többet egy radiátornál.

A fan-coil jelentése

Elsőként nézzük meg magát az elnevezést. A fan-coil két angol szó összetételéből keletkezett. A fan jelentése ventilátor, a coil pedig tekercset, köteget jelent. Lényegében egy olyan elektromos konvektorról van szó, amiben ventilátor is van, de a működése ennél azért valamivel bonyolultabb. Házakban, lakásokban is megoldható vele a fűtés, sőt a hűtés is. Annyival több egy radiátornál, hogy hűteni is tud. Az egyre forróbbá váló nyarak lassan nélkülözhetetlenné tesznek valamilyen hűtési berendezést, így egy fan-coillal nem kell külön klímát is beszerelni, egy készülék megoldja mindkét problémát. Mindezt ráadásul stílusosan, hiszen egy fan-coil sokkal vékonyabb, szolidabb, mint egy radiátor, sőt a mennyezetre is lehet helyezni.

A fan-coil működése

A fan-coil berendezést úgy kell elképzelni, mint egy lamellás konvektort, amiben egy ventilátor segítségével tud keringeni a szoba levegője. Így tud szükség esetén hűteni is. A fan-coilban a ventilátor mellett csövek is futnak, amikben télen meleg víz kering, nyáron pedig hideg víz. Ezeken kívül található még benne egy motor, egy vezérlőegység, valamint termosztát és szelepek. A fan-coilnak kevés úgynevezett mozgó alkatrésze van, tehát a meghibásodásra is kevesebb az esély. Ha mégis elromlik valami, akkor azt könnyű cserélni. 

A fan-coil készülékek típusai

A fan-coiloknak a csövek száma szerint két típusa létezik. A kétcsöves és a négycsöves. A kétcsöves rendszernél a meleg víz és a hideg víz ugyanazon a rézcsövön folyik keresztül, tehát télen és nyáron át kell állítani a rendszert fűtő vagy hűtő üzemmódba. Ettől eltérően a négycsöves rendszereknél van egy-egy csőpár a meleg és hideg víznek, nem kell semmit átállítani.

A fan-coil rendszerek azért is nagyon népszerűek, mert stílusosak, sokkal inkább el lehet rejteni őket a lakásban vagy a házban, mint a radiátorokat. Attól függően, hogy hova szeretnénk helyezni a fan-coilt, létezik mennyezeti, oldalfali vagy padlóba építhető kivitel.

Létezik olyan fan-coil is, amit hőszivattyús rendszerekhez is lehet kötni. Ez azért jó, mert a hőszivattyús fűtési lehetőségek egyszerűek, lakókörnyezetre szabottak és biztonságosak. A levegőből, a talajvízből vagy a talajból is képes hőt felvenni a hőszivattyú, ami aztán meleg vízként kering a ház fűtésrendszerében, így a fan-coilokban is. Ennél már csak az a jobb, ha még egy napelemes rendszerrel is tudjuk kombinálni a fűtési rendszerünket. Abban az esetben végképp nem kell aggódnunk a villanyszámla miatt.

A fan-coil készülék bekötése

A fan-coil készülékeket fűtéskorszerűsítés során is be lehet kötni a radiátorok helyett, ezzel máris növelni tudjuk a fűtés hatékonyságát. A bekötést szigorúan csak szakemberek végezhetik.

Könnyen fel lehet szerelni őket, nem kell hozzájuk szétverni a lakást.

A fan-coil rendszer előnyei és hátrányai

A fan-coil rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy egyetlen eszközzel megoldható a lakás vagy ház fűtése és hűtése is. A radiátorral ellentétben ráadásul a fan-coilban 35-50 fokos víz keringése is elég ahhoz, hogy kellemes meleg legyen. A radiátorban ezzel szemben 80-85 fokos víz kering.

A nagyobb fűtőfelületnek köszönhetően sokkal hatékonyabb, mint egy radiátor. Az elhelyezése szempontjából is sokkal több a lehetőségünk.

Halkan működik, nem kell tehát attól tartani, hogy a benne lévő ventilátor hangjától nem tudunk majd aludni.

Külön szabályozható minden fan-coil, hiszen termosztát is található benne. Így különböző hőmérsékletet is el tudunk érni az egyes szobákban. Ez megint csak az energiatakarékosságot segíti. A kevésbé használt helyiségeket nem kell ugyanúgy felfűteni, mint azt, ahol sokat tartózkodunk.

Több helyre telepíthetők, mint a raditátorok. A padlóba vagy a mennyezetre is kerülhetnek. A fan-coilnál nem kell aggódni azon, hogy ha valami elé kerül, akkor kevésbé látja el a funkcióját. A radiátornál erre is figyelni kell.

Energiahatékonysági szempontból is sokkal jobb a fan-coil, hiszen kevesebb energiával lehet magasabb és egyenletesebb hőfokot elérni.

Csendesen működik akkor is, ha fűt, akkor is, ha hűt. Természetesen fan-coilokból is érdemes a megbízható márkákat keresni (pl.: Ariston, Gree, Cascade).

Hátrányok inkább csak az egyes típusok kapcsán merülnek fel. A kétcsöves fan-coilnál nekünk kell átváltani téliről nyári üzemmódra, a négycsövesnél viszont szükség van egy termosztátvezérlőre. Ezek azonban eltörpülnek az előnyök mellett.

Fan-coil árak: ennyibe kerül egy fan coil rendszer

Egy fan-coil általában 100-200 000 Ft körül kapható, az ár attól függően változik, hogy inverteres vagy inverter nélküli fan-coilról, két- vagy négycsöves típusról van-e szó. Nagyobb házak esetén egy darab természetesen nem elég, kisebb lakásokat viszont egy-két fan-coil is el tud látni. Magán a készüléken kívül ott van még a beszerelés díja, ez változó lehet.

Ha viszont azt vesszük figyelembe, hogy egy légkondicionáló is kerül legalább ennyibe, akkor bőven megéri egy fan-coil.

Fan-coil és napelemes rendszer kombinálásának előnyei

Már fentebb is szót ejtettünk róla, hogy a fan-coilos fűtési rendszer ráköthető napelemes rendszerre is. Íy akár teljesen függetlenek is lehetünk a különböző szolgáltatóktól, hálózatoktól.

Ráadásul ha a fűtési rendszer is a napelemek által termelt áramot használja, akkor az önfogyasztást is egyre inkább növelni lehet. Ez azt jelenti, hogy az általunk termelt energiát ott helyben el is használjuk, nem töltjük vissza a hálózatra.

A fan-coil a radiátorral ellentétben nyáron is jó szolgálatot tehet. Ekkor ugye nagyobb a napos órák száma, tehát a napelemek is jobban termelnek. A lakás vagy ház hűtéséhez sem kell így a hálózati áramot használni, mert a napelemek simán megtermelik azt, amire a fan-coilnak szüksége van. Az árammal működtetett fűtés teljesen biztonságos, nem kell aggódnunk a szénmonoxid miatt, sőt a lakókörnyezetünk is hálás lesz érte. Nem jár ugyanis semmilyen kellemetlen égéstermékkel egy pusztán elektromos fűtés.

Ha napelemes rendszer telepítésén gondolkodik, akkor az Energoptimo jó választás lehet. 2014-ben alakult a cég. A napelemes rendszerek telepítése mellett elektromos fűtési rendszerek kiépítésével is foglalkozunk. Szakembereink már a tervezési fázisban is folyamatosan konzultálnak a megrendelővel. Így a lakás vagy a ház adottságainak, az áramfogyasztásnak megfelelően választjuk ki a legmegfelelőbb méretű napelemes rendszert, sőt akár az Ön számára legjobb fűtési rendszert. Az első helyszíni felmérés teljesen térítésmentes. Ha tehát az árajánlat kérése után mégse vágna bele a projektbe, akkor sincs semmi probléma. 

Lakossági és vállalati létesítmények számára is telepítünk napelemes rendszereket, sőt elektromos fűtési rendszereket is. A különböző intézmények számára is fontos lehet a fűtéskorszerűsítés. Keressen minket bizalommal elérhetőségeink bármelyikén!

Vissza