Alternatív fűtésrendszer: praktikus kisokos a választáshoz
A megújuló energiaforrások használata egyre inkább előtérbe kerül a mindennapokban. Már a háztartások számára is elérhető számos olyan lehetőség, amivel fenntarthatóbbá tehető a fűtés, a hűtés, a ház vagy lakás áramellátása. Az, hogy ez minél szélesebb körben megvalósulhasson, közös felelősségünk. Az alábbiakban azt nézzük meg kicsit közelebbről, milyen alternatív fűtési lehetőségeink vannak.
Klasszikus fűtési rendszerek
Először vegyük sorra a klasszikus fűtési lehetőségeket.
Gázkazán
A gázkazánok, ahogy a nevük is mutatja gázt égetnek el ahhoz, hogy hőt termeljenek. A keletkezett hőt a fűtőrendszer hasznosítja, az égéstermék pedig kéményen vagy más elevezető rendszeren keresztül távozik. Modernebb, hatékonyabb és kevésbé környezetszennyező fajtája a kondenzációs gázkazán.
Szilárd tüzelésű kazán
A szilárd tüzelésű kazánnál is ki tudunk indulni a névből. Ebben valamilyen szilárd anyagot (fát, faaprítékot, pelletet) kell elégetni ahhoz, hogy melegvíz keletkezzen. Ezt a forró vizet egy puffertartály tárolja, innen cirkulál a fűtőtestek felé.
Cserépkályha
Klasszikus és egyben szép fűtési megoldás. A cserépkályhában is (jó esetben) fát égetünk el, így nyerünk hőt. Amellett, hogy viszonylag könnyű vele bánni, a szoba dísze is lehet egy-egy szépen megrakott cserépkályha. A gond abból adódik, amikor fa helyett mindenféle szemét is a kályhában végzi.
Gázkonvektor
A gázkonvektorokkal leginkább városi lakásokban találkozhatunk, régen igen elterjedt volt. Újépítésű lakásokba, házakba ma már nem nagyon kerülnek. A gázkonvektorokban gázláng ég, az melegíti fel a körülötte lévő levegőt egy köztes fűtőelem (pl.: acéllemezek) segítségével.
Alternatív fűtési megoldások
Míg az előbb sorra vett klasszikus fűtési megoldásokkal valószínűleg találkoztunk már, addig az alternatív fűtési lehetőségek még talán kevésbé ismertek előttünk. Esetleg csak az elektromos fűtés az, aminek a neve ismerősen cseng. Ha tehát nem szeretnénk fosszilis energiahordozókat használni, akkor az alábbiak közül választhatunk.
Hőszivattyú
A hőszivattyúknak többféle típusa is ismert, ezek a geotermikus hőszivattyú, a levegő-víz hőszivattyú, víz-víz hőszivattyú. Az a különbség közöttük, hogy mindegyik máshonnan veszi fel a hőt, majd azt alakítja át (föld, víz, levegő). A hőszivattyú működéséhez elektromos áramra is szükség van, remekül lehet párosítani tehát napelemes rendszerekkel. Nagy előnye még, hogy teljesen az adott ház vagy lakás környezeti adottságaihoz alakítható. Ha a talajvíz elérhető, akkor a geotermikus hőszivattyú vagy a víz-víz hőszivattyú a jó megoldás, ha azonban a talajvíz az adott területen nehezen érhető el, akkor a levegő-víz hőszivattyú a megfelelő választás.
Infrafűtés
Az infrafűtés műkédésnek megértéséhez elég, ha az infraszaunákra gondolunk. Ott elektromos árammal a fűtőberendezés infrasugarakat hoz létre, ezek adnak meleget. Nem a levegő melegszik fel, mint a finn szaunák esetében, hanem közvetlenül a testünk. Ugyanezt történik a házban vagy lakásban is. A felszerelt infrapanelek infravörös sugarakat bocsátanak ki, amik szemmel nem láthatók, de a bőrünkön érezhetjük. Vannak előnyei és hátrányai is. Ha nem jó minőségű paneleket, fóliákat szerzünk be, akkor a lakás vagy ház könnyen hideg maradhat. Fotos, hogy a sugarak elérjenek minket. Az mindenképp előnye, hogy rendkívül egészséges, jó hatással van a szervezetre. Mindenképp előnye még, hogy nem keringeti a levegőt a szobában, mint a klímák vagy az elektromos konvektorok.
Elektromos konvektor
Az elektromos konvektor vagy fűtőpanel a falra szerelhető, elektromos árammal működik. Fűtőszál vagy úgynevezett lamellák segítségével melegíti fel a levegőt, azt keringeti a szobában ventilátor nélkül. Ez egy nagyon biztonságos, csendes fűtési megoldás. Szintén lehet csatlakoztatni a napelemes rendszerhez, teljesen karbonsemleges. Napelemmel kombinálva az áramszámla miatt sem kell aggódni.
Split klíma
A napjainkban kapható klímaberendezések szakszerű neve a split klíma, ami annyit tesz, hogy magában foglal egy kültéri és egy beltéri egységek. A klímák nemcsak nyáron tesznek tehát jó szolgálatot, amikor lehűtik a házat, hanem télen is, ugyanis fűtésre is használhatók. A klímaberendezéseket is érdemes napelemes rendszerrel párosítani.
Biomassza
A biomassza nem más, mint a növényi, állati szerves hulladék egyvelege. Ezek elégethetők, gázosíthatók, az erjedés során keletkező gáz átalakítható elektromos árammá is. Vannak úgynevezett biomassza üzemek Magyarországon is. Lakossági szinten inkább csak a növényi hulladékból készült tüzelőanyagokat szoktuk használni. Biomasszából előállítható dízelolaj és benzinolaj is. A biomassza hátránya, hogy ha nagy mennyiségben akarjuk előállítani, akkor ahhoz termőterületek kellenek, amik így kiesnek az élelmiszer-termelésből. Sőt, állatok és növények is tudják hasznosítani a biomasszát (pl.: az avart) akár élőhelyként, akár táplálékként. Ha nem körültekintően bánunk a biomasszával, akkor az a növény- és állatvilág számára gondot okozhat.
Geotermikus hő használata
A geotermikus hő hasznosításáról a hőszivattyúknál már részben szót ejtettünk. A föld saját hőjét is ki tudjuk használni és szivattyú segítségével fűtőerő lehet belőle. Nagyon hatékonyan működik napelemes rendszerrel is, erről bővebben itt írtunk: A hőszivattyú működése érthetően, napelem és hőszivattyú
Alternatív fűtés napelemmel
Az előbb felsorolt alternatív fűtési rendszerek még hatékonyabbak és pénztárcabarátabbak lehetnek, ha kombináljuk őket egy napelemes rendszerrel. Az infrapanel, az elektromos panel és a különböző típusú hőszivattyúk is ráköthetők a napelemes rendszerekre. Sőt, mivel a bruttó elszámolás van érvényben a napelemes rendszerek esetében, így a hálózatba visszatáplálás és onnan vételezés nem mindig éri meg a felhasználónak.
A napelemes rendszereket érdemes úgy kalibrálni, hogy minél inkább el tudjuk hazsnálni ott helyben az általunk termelt áramot. Ezt nevezzük önfogyasztásnak. Ha a fűtési rendszer is elektromos áramot használ, akkor a többi fogyasztó mellett az a megtermelt áram jelentős részét elviheti.
Az alternatív fűtés előnyei
Az alternatív fűtési rendszerek nagy előnye, hogy nem szennyezik a környezetet. Hosszú távon élhetőbb lakókörnyezetet teremtenek. Napelemmel kombinálva a különböző szolgáltatóktól teljesen függetlenül, önállóan oldhatjuk meg a házunk vagy lakásunk fűtését, hűtését.
A csak áramra támaszkodó fűtések esetében felmerülhet bennünk, hogy mi történik áramszünetkor. Ha odakint kemény mínuszok vannak, akkor nem mindegy, tudunk-e fűteni. Erre is megoldást jelenthet a napelem, mert egy napelemes rendszerrel egy ideig tudjuk működtetni a rendszereket az akkumulátorokról. Az alternatív fűtési megoldások azért is jók, mert teljesen egyénre szabhatók, sőt kombinálhatók is.
Ha egyre több háztartásban lesznek vidéken is alternatív fűtési rendszerek, akkor nem kell majd tartani a levegő rossz minőségétől a fűtési szezonban. Ekkor ugyanis a legtisztább levegőjű falu is sűrű füstben állhat.
Melyik alternatív fűtési módot érdemes választani?
A lakóhely nagyban befolyásolja azt, hogy milyen alternatív fűtési módot érdemes választani. A geotermikus hőt például nem mindenhol egyszerű kinyerni a földből, a levegő-víz hőszivattyú sokkal egyszerűbb, bárhol könnyen alkalmazható. Panellakás esetén a geotermikus energiával való fűtés nehezebben oldható meg. A hőszivattyúval megoldott fűtési rendszerek árairól is érdemes szólni. 2-3 millió forint körül érdemes kalkulálni. Összehasonlításképpen egy napelemes rendszer is kerül ennyibe. Jó hír azonban, hogy fűtéskorszerűsítésre, napelemes rendszerek telepítésére is igénybe vehetünk támogatásokat, pályázatokat.
Az infarfűtés kapcsán hátrányként szokott megjelenni, hogy magát a lakás levegőjét nem melegíti fel, előfordulhat, hogy hidegebb sarkok, részek keletkeznek. Egy rosszul szigetelt, vizes lakásban vagy házban ez könnyen penészedéshez vezethet. Vannak, akik az infrafűtést csak kiegészítésként használják.
Az elektromos konvektorok könnyen felszerelhetők, városi lakásokban is remekül működnek, de házakban is megoldható velük a fűtés. Egy-egy ilyen fűtőpanel már 30-40 000 Ft körül kapható. Természetesen egy nagyobb házba nem elég egyetlen elektromos fűtőpanel.
Ha valamilyen alternatív fűtési megoldáson gondolkodunk, akkor először keressünk egy megbízható céget, amelyik ezek telepítésével foglalkozik. A szakemberek segítenek majd abban, hogy az ingatlanunk adottságainak legmegfelelőbb megoldást válasszuk.
Ha napelemes rendszert tervez…
Az alternatív fűtési rendszerek jól kombinálhatók napelemes rendszerekkel, segítségükkel valóban költséghatékony és fenntartható módon oldhatjuk meg az élettereink fűtését és hűtését egyaránt.
Az Energoptimo 2014 óta foglalkozik nemcsak napelemes rendszerekkel, de elektromos fűtési rendszerekkel is. Ha tehát a kettőt szeretné ötvözni, akkor keressen minket bizalommal! Már az előzetes megbeszélések, terepszemle során fel tudjuk mérni, milyen megoldás lenne Ön számára a legideálisabb. A helyszín felmérése és az árajánlat nem kerül Önnek semmibe, ha mégis meggondolná magát, kötelezettségek nélkül megteheti. Szakembereink a tervezés fázisától kezdve a telepítésen át a távfelügyeletig, szervizelésig mindenben tudnak segíteni.
Ha fűtési rendszer nélkül, csak napelemes rendszert szeretne telepíttetni, akkor is fordulhat hozzánk. Szigetüzemű, hibrid vagy hálózatba visszatáplálós rendszerek terén is otthon vagyunk.